“Dzikowy skarb” Karol Bunsch – recenzja książki

„Po wyjściu Zbrozły Mieszko jakiś czas chodził po mrocznej komnacie, usiłując uspokoić myśli, Zbrozłę cenił, a nawet więcej niż cenił, gdyż uważał go za niezbędnego, lecz obecność jego napawała księcia niepokojem. (…) Gdy znienacka ujrzał Zbrozłę, zmroziła go myśl, że to nie żywy człowiek przed nim stoi, lecz upiór, o którym słyszał u Pieczyngów, że nagle ubity i pogrzebem nie uczczony człek wstaje, by krew wysysać jak zmora, niepogrzebione ciało włócząc ze sobą.”

Czy najbliższym doradcą pierwszego historycznego władcy Polski mógł być wampir?

To jedynie literacka „hipoteza” z historyczno – przygodowej powieści „Dzikowy Skarb” napisanej w 1945 r. przez Karola Bunscha. Kto lubi tego typu powieści, a przeczytał już dwa razy trylogię husycką Andrzeja Sapkowskiego, szczerze polecam jako wieczorną lekturę. W powieście tej mniej jest czarów, magii i mistyki jak u Sapkowskiego, ale jest podobna wartka akcja w realiach średniowiecznych, losy postaci historycznych splatają się z losami postaci fikcyjnych, historyczne bitwy, literacka wizja wczesnośredniowiecznej Polski. Styl literacki autora może okazać się nieco archaiczny, ale to powieść napisana prawie 75 lat temu.

Głównymi bohaterami powieści są: fikcyjny tytułowy Dzik, nieokrzesany awanturnik, stający się mężnym obrońcą Polski, tajemniczy Zbrozło, zaufany doradca księcia oraz postacie historyczne takie jak książe Mieszko i jego brat Ścibor.

Nie będę streszczać powieści, ujawnię jedynie, że akcja toczy się w X w. na terenie Polski za panowania Mieszka I. Jako ciekawostkę, która mnie zaintrygowała, dodam, że akcja toczy się również w Chrobacji, legendarnej krainie słowiańskiej usytuowanej w Górach Świętokrzyskich ze stolicą na Łysej Górze. Kto obecnie słyszał, że istniała taka kraina i miała swojego legendarnego władcę.

Na zakończenie zachęcam również do zapoznania się z mało znaną postacią samego autora Karola Bunscha  – polskiego pisarza historycznego, wybitnego prawnika,  tłumacza literatury niemieckiej i angielskiej, żołnierza Legionów Polskich, bohatera wojny polsko – bolszewickiej.

dzikowy skarb książka

nadesłane przez: Gondiok

Przeczytaj także u nas:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 ocen, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj!  
Powiadom mnie o