bobr

Bóbr buduje tamę – obserwacja przyrody

Drodzy Czytelnicy w tym artykule chcemy podzielić się z Wami świetnym sposobem spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, czyli obserwacją przyrody – zwierząt. Jeśli posiadacie taką możliwość – warto z niej skorzystać! Można poznać na żywo wiele ciekawych zachowań zwierząt i uzupełnić swoją dotychczasową wiedzę z książek czy atlasu przyrodniczego. My mieliśmy okazję obserwować i zarejestrować bobra podczas budowy tamy. Czy komuś z Was kiedyś udało się podglądać pracę tego stworzenia? Jednak tamę na rzece czy strugach, zbudowaną przez bobry na pewno wielu z Was już widziało.

Kim właściwie jest bóbr?

Skupmy się zatem na “naszym bobrze”. Kilka informacji o tym niezwykłym zwierzęciu: w Polsce występuje Bóbr Europejski, który jest największym gryzoniem Euroazji – może ważyć nawet 29 kg!, a jego długość ciała dochodzi do 110 cm. Prowadzi nocny tryb życia. Jest rodzinnym monogamistą, który dba o swoje terytorium. Na swoim terenie tworzy żeremia i tamy, dzięki imponującemu uzębieniu potrafi ściąć nawet grube drzewo i wykorzystać do swojego projektu. Jego budowa ciała sprawia, że jest świetnym pływakiem, potrafi przebywać pod wodą nawet do 15 min! Jest zwierzęciem bardzo inteligentnym, potrafi działać logicznie, tworząc skomplikowane konstrukcje. W ciągu nocy potrafi ściąć średniej wielkości drzewo i zbudować tamę.

Obserwacja bobra

Jak wspomnieliśmy – pracuje na “nocnej zmianie” w godzinach 22-4 rano. Dlatego do tej obserwacji musieliśmy się odpowiednio przygotować. Widzieliśmy ślady jego pracy i gdzie rozpoczyna budowę tamy (na terenie prywatnym), więc miejsce gdzie może się pojawić było dość pewne. Jest to jednak zwierzę dzikie i w żadem sposób nie chcieliśmy zakłócać jego spokoju podczas pracy, dlatego w pobliżu budowanej przez niego tamy zamontowaliśmy kamery, które pozwoliły nam obserwować pracę bobra i jego nocne życie.

Minęła pierwsza doba obserwacji i bóbr pojawił się na naszym nagraniu tylko 1 raz. Czyżby wyczuł obecność człowieka i się przestraszył? A może zorientował się, że jest przez kogoś obserwowany? Jednak po pierwszej nocy nie poddaliśmy się i czekaliśmy na kolejną noc z myślą, że musi się w tym miejscu pojawić. Dokonaliśmy niewielkich poprawek w ustawieniu i lokalizacji sprzętu. Kolejnej nocy bóbr pojawił się już na dłużej. Pech jednak chciał, że ów bóbr był w “zmowie” z pająkiem, który to na kamerze postanowił zbudować sobie sieć. Pajęczyna też nie ułatwiła nam obserwacji, co niestety widać na nagraniach. Szkoda. Pająk został przeniesiony w inne, odległe miejsce. Mijały kolejne noce i obserwacje, aż wreszcie udało się nam zgromadzić materiał filmowy, który przedstawiamy Wam poniżej. Nie będziemy streszczać i opisywać całego filmiku. Osoby które są zainteresowane, zachęcamy do obejrzenia. Na filmie nie spodziewajmy się dynamicznych i zwrotnych akcji, gdyż jest to obserwacja jak bóbr przygotowuje się do budowy oraz później buduje i wzmacnia swoją konstrukcję. Film powstał z wyselekcjonowania i wycięcia najważniejszych ujęć z naszej kilkudniowej obserwacji, tempo filmu jest rzeczywiste (nie przyspieszane) więc wskazana jest cierpliwość.

Z analizy nagrań wiemy, że w obserwowanym miejscu są co najmniej dwa bobry. Poniżej przedstawiamy zdjęcia tamy przed naszą obserwacją (przed budową) i pod koniec naszej obserwacji (po budowie tamy). Z pewnością ta tama zostanie jeszcze przez bobry wzmocniona i podwyższona, tak by poziom wody był dla nich optymalny – by zalać wejścia do ich kryjówek. Gdy uzyskamy zdjęcia po jej powiększeniu również tutaj je dodamy. Zbudowana tama to niesamowita konstrukcja, złożona głownie z gałęzi, patyczków i to wszystko połączone ze sobą za pomocą mułu z wody. Taka budowla potrafi zatrzymać duże ilości wody.

Filmy z obserwacji

 

Poniżej również filmik w przyspieszonym tempie, na którym zobaczymy jak podnosi się poziom wody podczas budowy tamy przez bobry. Bobry podnoszą poziom wody by zalać wejścia do ich żeremi, miejsca gdzie przebywają.

 

A teraz czas na zabawę dla spostrzegawczych!

Dla cierpliwych i spostrzegawczych widzów przygotowaliśmy małą zabawę. Polega ona na tym, by podać w komentarzu pod artykułem odpowiedź na poniższe pytanie:

W której minucie [mm:ss] na pierwszym filmie “Bóbr buduje tamę” przebiega niezidentyfikowane zwierze oraz podać jakie mogło być to zwierze?  

NAGRODA: Jeśli chociaż jedna osoba odpowie w komentarzu prawidłowo na zadane pytanie, wstawimy dla Was kolejny filmik z naszej obserwacji ale z drugiej kamery. Na niej bóbr będzie widoczny z bliższej odległości, widać jego więcej szczegółów. Uważamy zatem, że warto podać prawidłową odpowiedź by obejrzeć go z bliska 🙂  Zaczynamy zabawę!

CZAS TRWANIA ZABAWY: nieograniczony, aż do podania prawidłowej odpowiedzi.

życzymy powodzenia!

 

Przeczytaj także u nas:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 ocen, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątków komentarzy
0 Odpowiedzi na komentarze
0 Obserwujących
 
Najczęściej oceniany komentarz
Najciekawszy wątek z komentarzem
3 Autorów komentarzy
cattyKubaZahra Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj!  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom mnie o
catty
Gość
catty

coś pojawia się w lewej części ekranu w 15:27 filmu – wydaje mi się że to jakiś kot lub kuna??? 🙂

pozdrawiam!! 😀

Kuba
Gość
Kuba

Uparty …..

Zahra
Gość
Zahra

super ,ale cierpliwość