Budowa gniazda dla bociana

708wyświetleń

Bocian biały w Polsce

Przylot bocianów do naszego kraju zwiastuje zbliżającą się wiosnę. Przyjęło się, że przylot tych ptaków oznacza koniec zimy, a wspominano o tym między innymi w licznych przysłowiach, które umieszczamy poniżej:
  • Gdy bocian na święty Józef (19.III) przybędzie, to śniegu już nie będzie.
  • Gdy na Józefa bociek siędzie, zimy więcej już nie będzie.
  • Na świętego Franciszka (2.IV) zielenią się łany i ze swego zimowiska wracają bociany.
  • Jak na święty Józef bociek przyleci, to na skrzydłach resztki śniegu przynosi.
Bocian biały – jak każdy wie, to ptak o białym upierzeniu, z czarnymi piórami na skrzydłach. Dorosłe osobniki mają długi czerwony dziub i czerwone nogi. Średnia rozpiętość skrzydeł bociana to około 155–215 cm. Swoje pożywienie odnajduje w płytkich wodach oraz niskiej roślinności. Trasy migracyjne:
Ze swoich letnich lęgowisk w Europie bociany białe rozpoczynają lot na południe w sierpniu i wrześniu, kierując się do Afryki. Tam spędzają zimę na sawannie od Kenii i Ugandy na północy po Kraj Przylądkowy w RPA na południu. Na zimowiskach tworzą duże stada, które mogą przekroczyć tysiąc osobników.  
(źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bocian_bia%C5%82y)

Pomysł na budowę gniazda

Od długiego czasu w naszej okolicy nie było dostępnego bocianiego gniazda, by te ptaki miały gdzie zamieszkać. Stało się to po naprawie zniszczonego dachu, na którym wcześniej było bocianie gniazdo. W związku z tym postanowiliśmy zbudować nowe gniazdo dla bociana, by ptaki mogły się ponownie zakwaterować, tak jak za dawnych lat. W tym artykule opiszemy budowę gniazda dla bocianów. Osoby zainteresowane takim projektem – zachęcamy do zapoznania się. A czytelników którzy interesują się otaczającą przyrodą, zwierzętami – dodatkowo zapraszamy na kolejne artykuły, w których będziemy zdawać relacje z obserwacji. Postaraliśmy się wybrać miejsce w którym gniazdo nie będzie dla nas i dla samych bocianów uciążliwe – tzn. odsunięte od miejsca częstego przebywania mieszkańców; a także zdajemy sobie sprawę, że pod gniazdami bocian może wyrzucać duże ilości brudu, pożywienia. Ale jest to miejsce z którego można będzie spokojnie obserwować te ptaki, nie stresując ich. Warto pamiętać, że bocian biały od roku 1952 w Polsce jest gatunkiem chronionym – na mocy Rozporządzenia Ministra Leśnictwa w sprawie wprowadzenia gatunkowej ochrony zwierząt.

Krok po kroku – budowa gniazda

Ustaliliśmy, że gniazdo będzie umieszczone na wolnym słupie energetycznym. Najpierw przygotowaliśmy wniosek do urzędu gminy o zgodę na postawienie gniazda dla bocianów, podając jego oczekiwaną lokalizację. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i mogliśmy przystąpić do kolejnego etapu – czyli konstrukcja gniazda. W ramach pomocy – metalową konstrukcję gniazda oraz słup energetyczny zapewnił nam Urząd Gminy w Szelkowie, powiat makowski. Jej solidną konstrukcję można obejrzeć na poniższych zdjęciach. W dzień montażu gniazda musieliśmy wstępnie przygotować miejsce w którym (miejmy nadzieję) zamieszkają bociany. W tym celu przygotowaliśmy świeże gałęzie i patyczki. Duże, mocne gałęzie umieściliśmy na spodzie i przywiązaliśmy do metalowej konstrukcji, tak aby były dobrą podstawą dla siedliska. Następnie zaczęliśmy pleść gniazdo, dokładnie zabezpieczając i zakleszczając między sobą poszczególne gałęzie. Kolejne etapy przygotowania siedliska dla bocianów, przedstawiamy na poniższych zdjęciach. Nie jest to co prawda jeszcze wymarzone lokum dla bociana, ale powiedzmy, że jest to tzw. “stan deweloperski” – do dowolnego wykończenia przez bocianią rodzinę 🙂  Jest to dobry start, by bociany zauważyły miejsce i mogły tam zamieszkać. Kolejną czynnością było połączenie metalowej konstrukcji ze słupem, sposób montażu przedstawiamy na poniższej grafice. Po wykopaniu odpowiedniego dołu ~2 m, słup wraz z konstrukcją został w nim umieszczony za pomocą koparki. Ten moment można ujrzeć na krótkim, poglądowym filmiku na końcu artykułu. Dla lepszego wypoziomowania słupa został wykorzystany także wózek widłowy. Pod koniec, dla wzmocnienia i stabilności całej konstrukcji, do wykopanego dołu zostały wrzucone kamienie i przysypane ziemią.
Czas całej akcji – od przygotowania gałęzi na gniazdo, do zakopania konstrukcji wyniósł około 3,5 godziny.

Oczekiwanie na bociana

Gniazdo zostało zainstalowane w połowie lutego. Teraz jesteśmy na etapie oczekiwania na przylot bociana w nasze miejsce. Liczymy, że bocian przyleci już w tym roku, zadomowi się i założy tutaj swoją rodzinę. W okolicy jest wiele zbiorników wodnych i łąk – więc powinno to być idealne miejsce dla życia bocianów. Z wielu źródeł i obserwacji możemy dowiedzieć się, że te ptaki przylatują do naszego kraju przed 10 kwietnia, choć czasem widuje się ja nawet na początku marca. Do gniazda jako pierwszy w kolejności przylatuje samiec – zajmuje gniazdo, a później zjawia się samica. Wtedy też rozpoczyna się rozbudowa/naprawa gniazda. Pierwsze jaja przez samice są składane od około połowy kwietnia. Inkubacja jaj trwa około 33 dni, i po tym czasie można się spodziewać młodych bocianków w gnieździe. Na poniższym zdjęciu przedstawiamy zainstalowane przez nas gniazdo dla bociana. Teraz tylko czekać aż przyleci! Będziemy Was informować i na bieżąco aktualizować/dodawać artykuły na ten temat.

Trzymajcie kciuki, zapraszamy za jakiś czas! 🙂

Podziękowania

Chcieliśmy serdecznie podziękować pracownikom Urzędu Gminy w Szelkowie, za możliwość realizacji tego projektu oraz pokrycie jego kosztów.

Przeczytaj także u nas:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 ocen, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj!  
Powiadom mnie o