oczko wodne lato

Budowa własnego oczka wodnego

2.7kwyświetleń

Czy też mogę mieć własne oczko wodne?

W artykule przedstawimy ciekawy pomysł na zagospodarowanie swojej działki lub przydomowego ogródka. Jeśli posiadamy dużo wolnej i jeszcze niezagospodarowanej powierzchni, a chcielibyśmy stworzyć coś czego na przykład nie posiadają nasi sąsiedzi – warto pomyśleć o własnym stawie – oczku wodnym. Taka inwestycja nie tylko urozmaici teren na naszej działce, ale może przynieść nam także wiele korzyści – np. własne świeże rybki oraz spędzanie wolnego czasu nad wodą. Opiszemy poniżej inwestycję zbiornika wodnego o powierzchni poniżej 50 m².

 

Jakie są wymagania prawne do założenia stawu?

» zbiornik o powierzchni do 50 m²

Jeśli chcemy by nasz przydomowy zbiornik wodny (sadzawka, staw, jezioro, oczko wodne) był o powierzchni do 50 m²  –  nie potrzebujemy w tym przypadku żadnego pozwolenia na budowę (Prawo budowlane art 29 ust 1 pkt 15), ani też pozwolenia wodnoprawnego. Jednak już przypadku przekroczenia jego powierzchni powyżej 50 m² – obowiązują inne, szczegółowe przepisy.

W Artykule 29 ust. 1 ustawy Prawo budowlane podano katalog obiektów, których budowa nie wymaga pozwolenia budowlanego, jednakże muszą to być obiekty związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej, m.in. w pkt 15)  przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m².

Warto także dodać, że w pkt 16) tego przepisu prawa wskazano, że pozwolenia nie wymaga również budowa pomostów o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m, służących do:

a) cumowania niewielkich jednostek pływających, jak łodzie, kajaki, jachty,
b) uprawiania wędkarstwa,
c) rekreacji.

Z ww. przepisów wynika, że aby wybudować tego typu obiekty bez pozwolenia i zgłaszania gdziekolwiek kwestią kluczową jest zapis ust. 1 tj. lokalizacja na działce siedliskowej, a obiekt uzupełnia zabudowę zagrodową (warunek: działka już musi być zabudowana).

W pozostałych wypadkach przy budowie stawu potrzebne będą stosowne zgłoszenia do nadzoru budowlanego (przy Starostwach)  oraz uzgodnienia wodno – prawne.

W przypadku który opisujemy skupialiśmy się głównie na kwestii przydomowego oczka wodnego. Inne obiekty (np. o powierzchni powyżej 50 m²) nie były przedmiotem naszych rozważań więc nie dokonywaliśmy ich wnikliwej analizy, a tym samym nie szukaliśmy szczegółowych wymagań prawnych do rozpoczęcia ich budowy. Opisywana inwestycja spełnia przypisy wyłączeniowe, tj. do 50 mkw, z lokalizacją na działce siedliskowej i uzupełnia zabudowę zagrodową. Dodatkowo związana jest z produkcją rolną (można hodować ryby i je sprzedawać) oraz w naturalnym zagłębieniu terenu (może służyć jako poidło dla bydła i ptaków).  W tym przypadku jest to zbiornik z wodą stałą, czyli jest zasilany opadami atmosferycznymi i zasobami pochodzącymi z wód gruntowych. Gdy planujemy staw, który byłby przepływowy czyli zasilany wodą z rzeki czy strugi, wymagane będą dodatkowe koszty i pozwolenia (np. pozwolenia wodnoprawne, dokumenty do Starostwa Powiatowego).

 


Budowa zbiornika – oczka wodnego

» lokalizacja zbiornika

Najlepiej taki zbiornik przygotować w najniższym punkcie na naszej posesji, dzięki temu będziemy mieli ciągłe zasilanie wodą naszego jeziorka. A jeśli nasz teren bywa często podmokły, woda z niego będzie odprowadzana i spływać do zbiornika. Warto jeszcze raz wspomnieć, że nasz obiekt nie może być połączony z rzeką/strugą gdyż wtedy są konieczne dodatkowe pozwolenia.

Mamy już wybrane miejsce, więc przystępujemy do wytyczenia kształtu i wymiarów naszego zbiornika. Należy pamiętać o tym by jego powierzchnia nie przekroczyła 50 m², gdyż w przeciwnym razie będzie potrzebne nam odpowiednie pozwolenie na budowę – są to więc dodatkowe wymagania.

My skupimy się na sadzawce o powierzchni do 50 m² i ten typ będziemy tutaj opisywać.

» koszty inwestycji

Wspomnieliśmy już o wymaganiach prawnych, teraz o kosztach. Koszty jakie będziemy musieli ponieść to usługa wykonania wykopu. Koszty wynajmu koparki wraz operatorem są różne i będą zależne m.in od lokalizacji inwestycji. Przykłady stawek możecie odnaleźć na stronie pod tym linkiem.  Jak widać, stawki wahają się od około 100 zł – 150 zł za 1 roboczogodzinę pracy koparki z operatorem. Te stawki są poglądowe i przeważnie są ustalane indywidualnie. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na ich wysokość będzie rodzaj gruntu w którym będziemy dokonywać wykopu. Jeśli ziemia w której będziemy kopać będzie ciężka/trudna (np. podłoże piaskowe-zasypujące się lub duża ilość ciężkich kamieni) to cena za usługę będzie odpowiednio wyższa. Doświadczony operator koparki wykona taką pracę dokładnie i w krótszym czasie – ale trzeba wtedy też liczyć się z wyższym wynagrodzeniem za wykonaną przez niego pracę. W naszym przypadku operator był osobą bardzo doświadczoną, z wieloletnim stażem i nie pierwszy raz wykonywał tego typu prace. Czas w którym opisane czynności zostały wykonane to 4,5 h (wykopanie i wyrównanie terenu wokół).

Do kosztów inwestycji należy też dodać koszty zarybiania stawu i zagospodarowania terenu wokół niego np. drzewka, rośliny wodne i elementy dekoracyjne. Jeśli zbiornik jest głęboki warto też go ogrodzić by uniknąć nieszczęśliwego wypadku. To też może wygenerować dodatkowe koszty.

» zarybianie stawu

Staw został zarybiony karpikami, karasiami i paroma sumikami. Niestety w ciągu kilku tygodni dało się zauważyć, że karasie oraz sumiki nie wytrzymały i zdechły. Najprawdopodobniej nie przetrwały zmiany otoczenia – i po prostu słabsze osobniki się nie zaaklimatyzowały. Z obserwacji wiemy, że w stawiku pozostały karpie. Dokarmiane są one kukurydzą i innymi ziarnami. Ładnie przybierają na wadze więc liczymy, że na Wigilię 2019 będzie można spróbować pierwszego karpia 🙂
Kolejne zarybienie, nowymi rybkami nastąpi w okresie wiosennym. Na wiosnę 2020 planowane są także kolejne zmiany i inwestycje w okolicy stawiku. Poniżej przedstawiamy zdjęcia jak wyglądało oczko wodne i otoczenie w okresie letnim 2019; udało się dokonać pierwszych zasadzeń roślin – ale do pełnego zagospodarowania jeszcze długa droga.

Część opisowa już za nami, zachęcamy więc do obejrzenia relacji zdjęciowej i krótki filmik z napełniania zbiornika umieszczony poniżej. Czekamy na Wasze komentarze i sugestie co do tego przedsięwzięcia!

Świat kwiatów – kwiaty do oczka wodnego

Tak wygląda oczko wodne w okresie letnim, po dokonaniu drobnych zasadzeń i uporządkowaniu terenu:

Poszukujesz artykułów do ogrodu? Sadzonki, nawozy lub narzędzia? Możesz kupić je tutaj: https://webep1.com/go/96107eb916

Aktualizacja artykułu:  03.11.2019

Przeczytaj także u nas:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 ocen, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątków komentarzy
2 Odpowiedzi na komentarze
0 Obserwujących
 
Najczęściej oceniany komentarz
Najciekawszy wątek z komentarzem
5 Autorów komentarzy
XtbadminZibiKleopatrarybak Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj!  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom mnie o
Zibi
Gość
Zibi

W kolejnym kroku proponuję posadzić ryż w stawiku, tylko ten z gatunku do sushi.

Kleopatra
Gość
Kleopatra

Świetny pomysł?

rybak
Gość
rybak

Stawik przydomowy to dobre miejsce na życie komarów.

Xtb
Gość
Xtb

Jak w oczku są ryby to komary stają się ich pokarmem, mam kilka oczek wodnych na swojej posesji (dwie działki) i latem mogę spokojnie sobie wieczorami odpoczywać.
Larwy zjadają rybki a dorosłe komary skutecznie odstraszają odpowiednie rośliny i ważki